Mikołajki - świąteczna tradycja, która łączy pokolenia

Mikołajki - świąteczna tradycja, która łączy pokolenia

Tradycja obdarowywania dzieci prezentami 6 grudnia jest związana z postacią świętego Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Święty Mikołaj zasłynął z pomocy biednym i potrzebującym, a szczególnie znana jest legenda o tym, jak pomógł trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im w nocy sakiewki ze złotem. To właśnie ta historia dała początek zwyczajowi nocnego obdarowywania prezentami.

Pierwotnie prezenty wkładano do butów lub skarpet wystawionych przy kominku lub za oknem. W niektórych regionach Europy dzieci wystawiały także talerze lub miski. Ciekawostką jest fakt, że w średniowieczu dzień św. Mikołaja był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci otrzymywały słodycze i prezenty. W tamtych czasach prezenty były znacznie skromniejsze niż obecnie - najczęściej były to orzechy, jabłka, pierniki i własnoręcznie wykonane zabawki.

Współcześnie tradycja mikołajkowa znacznie się zmieniła, choć jej istota pozostała ta sama. Ciekawym zjawiskiem jest to, że w wielu krajach postać św. Mikołaja zaczęła się łączyć z postacią Świętego Mikołaja bożonarodzeniowego, szczególnie pod wpływem kultury amerykańskiej. W niektórych regionach Polski wciąż żywy jest zwyczaj, że św. Mikołaj przychodzi do domów w asyście anioła i diabła, którzy odpowiednio nagradzają grzeczne dzieci i straszą niegrzeczne.

W Polsce Mikołajki są bardzo popularne zarówno w domach, jak i w szkołach czy przedszkolach. Dzieci znajdują prezenty rano pod poduszką lub w przygotowanej skarpecie. W szkołach często organizowane są klasowe Mikołajki, podczas których uczniowie losują, komu przygotują prezent. W Niemczech dzieci wystawiają buty za drzwi wieczorem 5 grudnia, a następnego dnia znajdują w nich słodycze i drobne upominki. Niegrzeczne dzieci mogą znaleźć rózgę lub węgiel.

W Belgii św. Mikołaj (Sinterklaas) przypływa statkiem z Hiszpanii i podróżuje na białym koniu, rozdając prezenty. Belgijskie dzieci zostawiają marchewkę dla konia św. Mikołaja i przygotowują listę życzeń. W Czechach św. Mikołaj (Mikuláš) chodzi po ulicach w towarzystwie anioła i diabła, przepytując dzieci z modlitw i wierszyków. W Stanach Zjednoczonych 6 grudnia nie jest tak powszechnie obchodzony, gdyż tamtejsza tradycja skupia się głównie na Świętym Mikołaju przychodzącym w Boże Narodzenie. Jednak w niektórych społecznościach, szczególnie wśród potomków europejskich imigrantów, zwyczaj ten jest nadal kultywowany.

Warto zauważyć, że Mikołajki już dawno przestały być świętem dedykowanym wyłącznie dzieciom. Coraz częściej również dorośli kultywują tę piękną tradycję, sprawiając sobie nawzajem drobne upominki. Szczególną popularnością cieszą się prezenty związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Kobiety często otrzymują eleganckie ozdoby choinkowe, ręcznie malowane bombki, świąteczne świeczniki czy klimatyczne lampiony. Popularne są również zimowe dekoracje do domu, jak świąteczne poduszki, przytulne koce z zimowymi motywami czy stylowe wianki adwentowe. Takie prezenty nie tylko sprawiają radość w dniu Mikołajek, ale także pozwalają tworzyć magiczną, świąteczną atmosferę przez cały grudzień, łącząc tym samym dwie piękne tradycje - mikołajkową i bożonarodzeniową.